Свет | 20.09.2017 - 09:33
Силниот земјотрес од 7.1 степени по Рихтер одзеде 248 животи, а за жал се сруши училиште и загинаа и деца.
Свет | 20.09.2017 - 08:46
Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова...
Македонија | 20.09.2017 - 08:23
Опозицијата обвини дека законот е неуставен и со него се кршат процедурите, а се дискриминираат и помалите етнички...
Македонија | 20.09.2017 - 08:19
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд, на места проследен со ретки грмежи...

СТАВ

Познавањето на македонскиот јазик е клучен интегративен фактор во Македонијa

Според Уставот на РМ и според Охридскиот (Рамковен) договор, официјален е единствено македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, што го одразува унитарниот карактер на нашата држава. Уставот неможе да се менува со...

Болни амбиции и државно раскрчмување

Ете дојде и тој ден мандатар на новата „македонска“ влада да ни биде ни помалку ни повеќе туку велепредавникот, фарисејот, луциферот. Човекот кој со странското сценарио во рака не продаде сите без око да му трепне....

Не удирајте по грбот на народот

Заев покажа дека е подготвен да употреби оружје за да ја оствари целта и тоа го стори. Спротивно на членот 43 од Законот за Собранието. Телохранители на раководството на СДС влегоа во Собранието наоружани со пиштоли и...