Тажна вест: Почина првенката на Македонската опера и балет

Почина Првенката на балетот на МОБ, Јагода Сланева. Сланева работеше во балетот на МОБ од далечната 1968 година, се до нејзиното пензионирање во 1993 г. За нејзе, како вљубеник во балетската уметност, не постоеа мали и големи улоги. Долг е списокот на рољи кои Сланева со голема љубов и ентузијазам ги одигра на сцената на Македонската опера и балет. Ширин во „Легенда за љубовта“; Суламка во „Песна над песните“; Дојрана во „Лабин и Дојрана“; Марија во „Бахчисарајска фонтана“; Китри во „Дон Кихот“; Снежана во „Снежана и седумте џуџиња“; Џулиета во „Ромео и Џулиета“; Звончица во „Петар Пан“; Кармен во „Кармен суита“ и многу други. Како кореограф ги постави „Мансарда“; „Простување со Тања“; „Ричард III“; „Сказна за сказните“ и др. На оперската сцена настапуваше во : „Орфеј и Евридика“;  и „Продадена невеста“, а како репетитор во „Распучин“; „Дон Кихот“; „Кармина Бурана“ (каде беше и асистент кореограф); „Пинк Флојд Revisited“ и други.

Комеморација по повод смртта на Јагода Сланева, ќе се одржи во четврток, 19 Октомври, 2017 г. во Македонската опера и балет, со почеток во 11 часот.

Посмртните останки на нашата колешка Сланева ќе бидат изложени во капелата на Градските гробишта Бутел, во четврток, 19.10.2017 г. од 13 и 30, до 14 и 30 часот, а погребот ќе се изврши во 14 и 30 часот.

 

 

 

17.10.2017 - 12:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа