Цело време погрешно ги чувате - јајцата во фрижидерот мораат да бидат во оваа положба

Јајцата имаат една потесна и една поширока страна. На крајот од широкиот дел се наоѓа воздушна кеса. Во неа има ембрион кој го користи воздухот за дишење. Како што старее јајцето, оваа кеса се шири и станува поголема. Јајцето има посебна заштита која спречува бактериите да влезат во него и затоа треба да се измие пред користење.

jaje

Бидејќи бактериите влегуваат преку лушпата, тие наидуваат на белката, со оглед на тоа дека жолчката е позиционирана во средината на јајцето.

Белката ја штити жолчката - која е делот кој повеќе се расипува.

Како што старее јајцето, бактериите тргнуваат кон жолчката.

jaje

Кога јајцето е ставено да „седи“ на широкиот дел, вреќата ќе се подигне и ќе отиде до жолчката, а ќе спречи бактериите да допрат до неа.

Кога јајцето е ставено така што на дното ќе биде шпицестиот дел, кесата останува на врвот на јајцето.

 

 

 

17.04.2018 - 13:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега