Децата жртви на семејно насилство ќе бидат обештетени

Децата жртви на семејно насилство ќе бидат обештетени, одлучи Владата на денешната седница.

Одлуката е донесена на предлог на Министерството за правда.

- На денешната седница е разгледана и усвоена информацијата за програма за обесштетување дете кое е жртва или е оштетено со дејство кое со закон е предвидено како кривичнo делo на насилство и на други акти на индивидуално или групно насилство за 2018 година, соопшти владината прес-служба. 

 

 

 

22.01.2018 - 17:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа