ФОТО: Скопско Ѓорче Петров во пламен - граѓаните бегаат од куќите

 

На само десеттина метри од куќите на скопско Ѓорче Петров се разгорува огромна огнена стихија, загрозени се куќите. Дел од жителите ги напуштаат домовите.

Огромната огнена стихија избега од контрола поради силниот ветар и го зафати прсторот помеѓу скопско Кондово и влезот во скопје кај Ѓорче Петров.

Огнената стихија е на само десетина метри од куќите и луѓето се самоорганизираат да се справат со пожарот.

Нема никаква помош од канадерите, ниту пак некаква поорганизирана помош. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието обвинуваат дека додека Македонија гори во пожари, министерот за земјоделие Љупчо Николовски е на одмор во Шпанија.

На социјалните мрежи се шпекулира дека има и повредени лица, бидејќи на лице место можат да се забележат и екипи на брзата помош.

 

 

 

12.08.2017 - 23:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа