Италија не престанува да се тресе: Девет земјотреси за неколку часа

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер го погоди регионот Молизе во јужна Италија.

Потресот бил во близина на Монтелчифоне на длабочина од 10 километри и направи помала материјална штета. Распукале неколку куќи, има оштетени тераси.

Иако без поголема материјална штета, луѓето во паника бегале од своите домови, а едно дете се повредило кога во страв скокнало од тераса, пренесува АП.

Протипожарната служба соопштила дека немало повици за спасување во подрачјето на епицентарот и истакнале дека забележана е само помала материјална штета.

Според податоците на италијанскиот сеизмолошки завод тој регион за само неколку часа бил погоден од 9 земјотреси од кои најсилниот бил 5,1 степен, додека останатите биле со јачина од околу 4 степени.

 

 

 

17.08.2018 - 09:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега