Карлеуша ќе се кандидира за нов градоначалник на Белград

 

Српската пејачка Јелена Карлеуша, како што неофицијално дознава informer.rs, ќе се кандидира за градоначалник на Белград. Таа својата кандидатура наводно ќе ја објави официјално в недела.

И самата пејачка објави на „Твитер“ дека ќе се пушти во водите на политиката.

Веднаш по одлуката на претседателството на Српската напредна партија (СНС) со белградските избори да не бидат одржани и вонредни парламентарни републички избори, започна лицитацијата со имиња на кандидати за градоначалник на Белград.

СНС сè уште не се изјаснила за својот кандидат, а тајкунското крило на српската опозиција на белградските избори, најверојатно, ќе го предводи Драган Ѓилас. Свој кандидат ќе има и Чедомир Јовановиќ, а се шпекулира дека тоа ќе биде фолк-пејачката Јелена Карлеуша!

Дали следува тренд на јавни личности, пејачи, глумци и слично да се кандидираат за политички функции и во Македонија наредните избори, останува да видиме. Покрај незадоволството од моментните политичари, нема да биде чудо и кај нас да се појави тој тренд.

 

 

 

12.01.2018 - 22:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа