Кујнските крпи се легло на бактерии - бидете внимателни во кујната

 

Ново истражување во Америка покажува дека крпите кои ги користиме во кујна се легло на бактерии и можат да бидат закана по здравјето.

Бактериите кои се размножуваат на крпите потоа ги има во човековото тело. 

Пронајдена е опасната Ешерихија коли, како и бактерии во цревата. 

Се препорачува убаво да се мие и пребришува лавабото, работната маса и приборот кој се користи, како и се до кое се допираат крпите, но и редовно да се менуваат.

 

 

 

21.06.2018 - 18:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега