Невин маж поминал 17 месеци во затвор поради имењак

 

Вистинска драма преживеал Иван Божовиќ од Србија кој италијанската полиција го уапсила поради наводно криумчарење на дрога.

И тука ништо не би било необично, но вистинскиот криминалец е истоимениот Иван Божовиќ, но од Хрватска.

Српскиот Божовиќ бил осуден на шест ипол години затвор, од кои зад решетки минал 17 месеци пред да се открие дека станува збор за погрешен човек.

Божовиќ бил уапсен во ноември 2012 година на границата со Словенија откако истражителите имале информација дека се работи за човек за кој е распишана потерница.

Дури по 17 месеци е утврдено дека не се работи за вистинскиот Божовиќ. Уште поневеројатно е дека двајцата се родени на ист ден 28 декември 1970 година.

 

 

 

12.03.2018 - 22:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа