Постапка која спасува живот: Ако ве касне стршлен веднаш направете го следново

 

Доѓањето на летото доаѓа и сезоната на убоди од различни инсекти помеѓу кои најголема опасност шират осите и стршлемите.
 
Следниот совет го објави еден долгогодишен пчелар, а кога и да испробал се потврдиле само најдобрите резултати.
 
Да си помогнете на себе или на некој друг можете многу лесно ако имате андол или аспирин во таблети (најдобро секогаш да носите кога идете во природа).
 
Што да направите?
 
Едноставно навлежнете ја таблетата и ставете ја на местото на убодот.
 
Држете ја така една минута па потоа тргнете ја од местото на убодот.
 
На тој начин ќе ги спречите отокот и болката, а ќе изостане и непријатното чешање.
 
Убодот за брзо време ќе стане минато.
 

 

 

21.05.2018 - 18:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа