Правила и прописи во сообраќајот - ако патувате во странство внимавајте на овие работи, казните се огромни

 

Сообраќајните прописи кои апсолутно немаат смисла или се престари, но и ден денес постојат во светот за жал на возачите, а доколку се прекршат ќе ве чинат добра сум на пари, најмногу ги има во САД, кои се апсолутни шапиони, но тука се и другите земји.

Чудни сообраќајни закони:

1. На Алјаска е забрането да се вози куче врзано на кровот од автомобилот.

2. Во Калифорнија е забрането да се спие на коловоз, а не е дозволено ниту пукање во животни од автомоилот.

3. Во Њу Џерси не смеете да му се намрштите на сообраќаен полицаец.

4. Во Данска пред да го запалите автомобилот, мора прво да погледнете под него.

5. Во Колорадо постои закон според кој е забрането да се вози црн автомобил во недела.

6. Во Кипар е забрането да се јаде и пие додека се вози.

7. Во Њу Орлеанс постои сообраќаен закон кој вели дека ако жена управува со автомобил пред неа мора да оди маж со истакнато црвено знаме во знак на предупредување.

 

 

 

 

17.07.2017 - 12:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа