Правите огромна грешка ако не ги менувате купачите кога излегувате од вода - многу е опасно

Напорно е да се менуваат купачите секој пат кога ќе излеземе од вода, па на одмор обично ги сушиме и се сончаме со нив.

Сепак, ова е многу опасно за здравјето, па би требало по секое излегување од вода, да ги промениме истите, а еве и зошто е тоа така.

Имено, памукот е пријател на телото поради начинот на кој воздухот влегува во него, но не и синтетиката. Влагата се задржува во на, па тоа е погодно тло за инфекции и бактерии.

Мокрото е амбиент во кој се размножуваат бактериите брзо.

 

 

 

 

21.07.2018 - 10:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега