Русите уништуваат Американски дронови над Сирија, а никој не знае како го пават тоа

Руските воени сили, наводно се загрижени дека САД може да се одмазди за хемискиот напад над Сирија па затоа го попречуваат сигналот на дроновите кои ја надлетуваат Сирија со надеж фека ќе им го отежнат собирањрто на информации.

Руската воена сила активно се обидува да ја попречи работата на американските дронови кои летаат над Сирија. Попречувајќи го нивниот ГПС сигналја загрозува нивната воена операција, а колку тоа влијае над Амеиканците сеуште не е понзто, пишува Popular mehaniks.

Според извештајот, попречување развиена од руската армија влијае дури и на навигациската опрема и има добар ефект врз шифрирана комуникација, иако всушност кодираните пораки го отежнуваат влегувањето во контролните системи на беспилотните летала.

Сеуште не е јасно кои и колку дронови се уништени,иако тврдат дека оваа техника влијае само на помалите беспилотни летала, меѓутоа, Руското мешање во такви ситуации всушност им помага на Американците да најдат функционален начин да му се спротивстават, пишува Popular Mechanics, да го одвратат и да се подготват за вистинска војна. Затоа, американската војска сега работи на подобрување на својот воен систем и се надева дека тоа нема да зависи од ГПС во иднина за да биде прецизно.

 

 

 

17.04.2018 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега