Спремете повеќе пари: Поскапеа омилените летувалишта во Грција

Поради големото загадување на првиот и вториот крак на Халкидики, Касандра и Ситонија, во летните месеци ќе се плаќа еколошка такса.

Градоначалникот на Халкидики, Христос Донтис одлучи на крстосницата кај местото Неа Мудања да се постават рампи каде туристите ќе плаќаат еколошки такси, а рампата е веќе поставена.

Еколошките такси ќе се наплатуваат од први мај до први октомври, за возилата и патниците посебно.

-За мотори- 3 евра.

-За патнички автомобили- 5 евра

-За автобуси- 10 евра

-За камиони- 12 евра.

Освен тоа ќе се наплатува и еколошка такса по лице, која ќе изнесува едно евро.

 

 

 

16.04.2018 - 20:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега