Стравично предупредување на научниците - загрозен е животот на повеќе од 95% од луѓето

 

Повеќе од 95% од свтската популација вдишува опасно загаден воздух и со тоа луѓето од земјите во равој се во двојно поголема опасност, бидејќи вдишуваат загаден воздух и надвор и внатре во своите домови.

Кризата со загадениот воздух дошла во центарот на вниманието откако почнаа да се спроведуваат прецизни мерења. Загдениот водух предизвикувал смрт кај 6,1 милиони лица во 2016 година.

Проблемот додатно се зголемува, бидејќи светската популација забрзано се сели на урбаните подрачја. На светско ниво, бројот на смртност предивикана од загадување на воздухот се зголемил за 19,5 отсто од 3,3 милиони во 1990 година.

Тоа значи дека загадувањето на зводухот е четврта најголема причина за смрт, а пред него се само крвниот притисок, гојазноста и пушењето.

Околу 7 милијарди луѓе односно 95 отсто од вкупната популација, живее во подрачјата во кои количината на ситните честички ја преминува препораката на Светската здравствена организација, а 60% од нив живее во подрачја каде количината на фините честички ги преминува и најблагите цели кои ги задала СЗО.

Проблемот е најизразен во Азија, бидејќи во Индија и Кина се забележани дури 51% од вкупниот број починати од отровен воздух.

 

 

 

19.04.2018 - 21:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега