Светците кои се слават денеска: Запалете свеќа и ќе ви помогнат

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 31 јануари. Православните христијани го празнуваат празникот Св. бесребреници Кир и Јован.

Се сметаат за заштитници на братската љубов, пријателството и искреното другарство. Цел живот лекувале и помагале. Многумина денеска палат свеќа и им се молат за помош.

Свети Кир и Јован пострадале за Христа за време на Диоклецијановите прогони.

 

 

 

13.02.2018 - 15:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа