Тинејџери запалиле бездомник, а оправдувањето ги запрепастило полицајците - очевидците гледале како гори

 

Италијанската полиција означи тинејџери од 13 и 17 години како главни осомничени во убиство на бездомник Маронакец кој е жив запален во близина на Верона, на северот на земјата, пренесува АП.

Се наведува дека локалниот весник Арена ди Верона денеска објави дека младо кажа дека планирале да го убијат тој човек, кажувајќи дека се тоа требало да биде „шала“.

АП наведува дека 64 годишниот Ахмед Фдил е жив запален во автомобил на 13 декември во градот Зевио, јужно од Верона.

 

Се наведува и дека очевидецот Џино Капо кажал за државната телевизија РАИ дека го запалениот автомобил, но дека не успеал да го извлече мажот кој бил во него.

-Да го видите како починува беше така ужасно. Да го видите како гори, а беше жив…, кажал Капо.

Се наведува дека децата го малтретирале Фдил со денови пред да го запалат, вклучувајќи и тоа што фрлале петарди на него.

 

 

 

12.01.2018 - 18:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа