Тито до смртта не се делел од црната автовка - во неа се криела голема тајна

 

Еден од луѓето од опкружувањето на маршалот Јосип Броз Тито, открива зошто тој не можел без својата црна автовка и зошто до себе ја чувал до смртта.

- Тито имаше автовка од змиска кожа и секаде ја носеше со себе, беше до него и пред смртта, не се двоеше. Имаше и мал катанец на неа. Го видов еднаш како ја отвара и брка во неа, но влегов и ја затвори, вели неговиот доктор Александар.

Вели кога ќе го фателе со торбата делувал како ќовек што го фаќаат при кривично дело, како да прави нешто лошо.

Инаку, докторот неколку пати тврдеше дека според него Тито не бил човекот за кој се мислело и мислел дека токму во таа торба ги имало документите за идентитетот.

КОга автовката се отворила внатре имало документ кој го потврдува сомнежот дека Тито не бил Јосип Фрањо Броз.

 

 

 

12.10.2017 - 12:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа