Видео: Масакр го вознемири светот - морето стана црвено, а учествувле и деца

Повеќе десетици китови се убиени во еден залив на Фарските острови, а фотографиите од тој масакр ја вознемирија јавноста ширум светот.

Традционалниот китолов, кој се одржува традиционално секоја година од јуни до ноември, се состои во тоа што овие морски цицачи се довдуваат до заливот каде се убиват со долги ножеви.

Во овој традиционален лов на китови секоја година страдаат стотици животни.

Денешниот масакр на китови го фотографирал студент од Универзитетот на Кембри, 22-годишниот Алистер Вард.

-Дури и деца учествуваат“, рекол запрепастено Врд и изразил згриженост поради начинот на убивање на китовите.

 

 

 

 

17.08.2018 - 13:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега