Видео: Страшно невреме во Нов Зеланд - островот поплавен, наредена итна евакуација

 

Во делови од Нов Зеланд прогласена е прогласена вонредна состојба поради налет на бура која предизвика поплави, а дел од жителите се евкуирани.

Во некои градови распоредена е и војска, додека десетици училишта се затворени. Илјада куќи останале без електрична енергија.

Бурата е остаток од циклонот Гита, кој минатата недела ја погоди островската земја Тонга, каде уништени беа куќи, цркви и зградата на парламентот.

Додека бурата стигнала во Нов Зеланд, ветровите ослабеле, но и покрај тој во Велингтон се откажани десетина авионски летови.

 

 

 

20.02.2018 - 12:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа