Внимавајте, пржењето во зејтин ослободува отрови

 

Ако сте љубители на пржени компирчиња , месо, крофни и останати додатоци, треба да знаете дека загревање на маслото  ослободува алдехиди, отровни хемикалии кои се поврзуваат со болести на срцето и карцином.

Научниците објавиле и истражување во кои надгледувале неколку намирници кои се пржат во сончогледово, кокосово масло, путер и маст. Се шокажао дека помфрит пржен во сончогледово масло содржи 100-200 пати повеќе концентрација на алдехид од дозволеното, додека храната пржена на путер и во маст содржи многу помала количина на отрови.

 

 

 

 

14.03.2018 - 09:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа